poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Śmierć konkubenta a wstąpienie w umowę najmu


Kwestia konkubinatu nie jest uregulowana w naszym polskim prawie wprost, jednak pomimo to istnieje wiele "tworów" prawnych, które ludzie żyjący w związku konkubenckim powinni wsiąść pod uwagę, które znacznie pomogą im w załatwianiu spraw formalnych. Sporne sytuacje pojawiają się głównie przy zakupie wartościowych przedmiotów np. samochodu, nieruchomości. Sprawa jest o tyle zawiła , że przy sformalizowanym związku małżeńskim prawo jasno stanowi jakie mogą być rozwiązania, przy związku konkubenckim podmioty zainteresowane powinny skonsultować się z prawnikiem , tak aby zasięgnąć chociażby porady o tym gdzie , jak i co można załatwić aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieporozumieniami.
W przepisach KC wprost nie uzywa się określenia "konkubinat" , ustawodawca zastępuję te określenie m.in:
-" osoba bliska" 
- " osoba utrzymywana"
- " osoba pozostająca we wspólnym pożyciu" itp.

Wstąpienie w stosunek najmu konkubenta

Art. 691 KC stanowi:

§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Ww. artykuł na chwilę obecną stanowi podstawę dla konkubentów,  w realizacji ich uprawnień związanych z kontynuacją umowy najmu w razie śmierci głównego najemcy- którym był ich partner. Artykuł 691 KC jasno stanowi, że osobami uprawnionymi do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci najemcy są jak zwykle małżonek, dzieci najemcy i współmałżonka, ale co w naszym przypadku najistotniejsze również inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych , oraz osoba która pozostawała we wspólnym pożyciu z najemcą.
Jednak czy tylko i jedynie sam fakt pozostawania w faktycznym wspólnym pożyciu ze zmarłym najemcą jest podstawą do wstąpienia w stosunek najmu? Otóż nie, bowiem pamiętajmy że należy wykazać iż do chwili śmierci najemcy ( naszego partnera) stale z nim zamieszkiwaliśmy w najmowanym lokalu mieszkalnym. A więc istotnym jest to by wystąpić z wnioskiem do podmiotu wynajmującego lokal. We wniosku powinniśmy wskazać podstawę faktyczną naszych roszczeń a więc , że nasz konkubent zmarł i uprawdopodobnić fakt jakim jest stałe zamieszkiwanie z głównym najemcą w przedmiotowym lokalu.
Jeżeli np. właściciel lokalu nie zamierza uzgadniać warunków z partnerem najemcy, ponieważ np. twierdzi że nie ma on żadnych praw i uprawnień z tego tytułu, wtedy najlepiej wystąpić z odpowiednim powództwem do sądu ( o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu na podstawie art. 691 KC)
























































2 komentarze:

  1. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem. Profesjonalny Radca prawny Warszawa pomoże w sporządzeniu niezbędnych pism oraz w załatwieniu wszelkich formalności.

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Tel.:724-488-898 lub 604-533-011 Radca Prawny Anna Kłyż e-mail: radcaprawny.klyz@gmail.com Aplikant radcowski Judyta Górniak (konsultant prawny) e-mail:judytagorniak@o2.pl