Timeshare

Umowy timesharingu  zostały uregulowane w ustawie  o timeshare która będzie obowiązywać w naszym prawie od kwietnia 2012 r. Wcześniej brak było ustawy , która stricte odnosiłaby się do ww. umowy .
Pojęcie:
Timeshare oznacza prawo do korzystania z rzeczy(przede wszystkim nieruchomości) w określonych, regularnie powtarzających się odstępach czasu w każdym roku.  Korzystanie z miejsca zakwaterowania na zasadach timeshare nie obejmuje przy tym wielokrotnych rezerwacji miejsca zakwaterowania np. pokoi hotelowych, ani zwykłych umów najmu.

Ustawa o timeshare określa zasady oraz tryb zawierania pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem:
- umów timeshare;
- umów o długoterminowy produkt wakacyjny;
- umów pośrednictwa w odsprzedaży timeshare lub długoterminowego produktu wakacyjnego;
- umów o uczestnictwo w systemie wymiany.

 Prócz ww. zasad i trybów zawierania wspomnianych umów , w ustawie znajdziemy uregulowania dotyczące:
-  zasad ochrony konsumentów, z którymi to przedsiębiorcy zwarli umowę,
-  praw i obowiązków przedsiębiorcy oraz konsumenta ( czyli stron przedmiotowych umów)
-  skutków odstąpienia przez konsumenta od takich umów.

Pojęcie umowy timeshare
Zgodnie z art. 2 przedmiotowej ustawy po przez umowę timeshare rozumie się umowę, na podstawie której konsument, za wynagrodzeniem, nabywa prawo do korzystania, w okresach wskazanych w umowie, z co najmniej jednego miejsca zakwaterowania, zawartą na okres dłuższy niż jeden rok.

Istotnym w umowie o timeshare jest dookreślenie kwestii wynagrodzenia, zakresu nabytych praw i okresu korzystania z nabytych praw. Proszę pamiętać, że umowę tą należy zawrzeć na okres dłuższy niż 1 rok. Okres, na jaki została zawarta umowa, ustala się z uwzględnieniem postanowień umowy, które umożliwiają przedłużenie jej (w sposób wyraźny lub dorozumiany) , oraz faktycznie dokonanych uzgodnień między stronami co do możliwości dalszego korzystania przez konsumenta z miejsca zakwaterowania.


Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której określona sprawa dotycząca umowy o timeshare nie została uregulowana w przedmiotowej ustawie, to wtedy stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. 


Przedsiębiorca- obowiązek informacyjny

Przed zawarciem umowy timeshare, przedsiębiorca jest obowiązany przekazać konsumentowi szczegółowe informacje dotyczące umowy, w zakresie określonym w standardowych formularzach informacyjnych, których wzory określa załącznik nr1.

Informacje, o których mowa przedsiębiorca przekazuje na standardowym formularzu informacyjnym.

Przedsiębiorca jest obowiązany przekazać konsumentowi ww. informacje w odpowiednim czasie, umożliwiającym zapoznanie się z ich treścią przed zawarciem umowy. Informacje te nie mogą być przekazywane odpłatnie! Warunkiem ich przekazania jest nieodpłatność, zrozumiałość, jasny przekaz. Forma pisemna lub na innym trwałym nośniku  informacji.
To konsument ma prawo do wyboru w jakiej formie chce aby informacje były przekazane. Przekaz winien odbywać się  w języku urzędowym państwa członkowskiego, w którym ma on- konsument-  miejsce zamieszkania lub którego jest obywatelem.
Co zaś w sytuacji gdy w państwie tym obowiązuje więcej niż jeden język urzędowy? Informacje powinny być sporządzone w jednym z tych języków, wybranym przez konsumenta. Informacje nie mogą być sporządzone w języku niebędącym językiem urzędowym Unii Europejskiej. 

Zmiany informacji przekazywanych konsumentowi, mogą być dokonane wyłącznie za zgodą tego konsumenta, bądź w sytuacji działania sił wyższych. Zgoda na dokonanie zmian nie może być dorozumiana. Przedsiębiorca powinien informacje o zmianach przedstawić konsumentowi w formie pisemnej lub na innym trwałym nośniku informacji.

Przed zawarciem umowy timeshare, przedsiębiorca, w sposób jasny i zrozumiały, ma zwrócić konsumentowi uwagę na:
1) prawo i termin odstąpienia od umowy ;
2) zakaz żądania lub przyjmowania od konsumenta świadczeń. 

Przedsiębiorca, który przed zawarciem umowy nie przekazał konsumentowi wszystkich wymaganych informacji, jest obowiązany przekazać je konsumentowi po jej zawarciu.  

Wszystkie ww. wymogi stosuje się również do umowy przedwstępnej.


Promocja i reklama timesharingu
  

W reklamach dotyczących timeshare, przedsiębiorca jest obowiązany informować :
- o miejscu
- i sposobie otrzymania informacji
(więcej o przekazywaniu informacji w artykule TIMESHARE).

Przedsiębiorca, który :
-podczas spotkań (w szczególności organizowanych poza lokalem przedsiębiorstwa ) przekazuje konsumentowi informacje handlowe dotyczące timeshare,
- albo który na spotkaniach składa konsumentom oferty zawarcia umów timeshare,
 jest obowiązany w zaproszeniach na spotkania jednoznacznie wskazać na ich handlowy cel i charakter. Przedsiębiorca zapewnia dostęp do informacji ( patrz: TIMESHARE)  przez cały czas trwania takich spotkań.

Zawieranie umów timeshare nie może być przez przedsiębiorcę przedstawiane jako środek służący do stałego uzyskiwania korzyści materialnych oraz pomnażania majątku.    

   
Zawarcie umowy timeshare

- forma pisemna : umowa timeshare powinna być zawarta w formie pisemnej, chyba że odrębne przepisy przewidują inną szczególną formę.
- niezwłoczne doręczenie: przedsiębiorca jest obowiązany niezwłocznie doręczyć umowę konsumentowi.
- język urzędowy państwa członkowskiego: umowa powinna być sporządzona, zgodnie z wyborem konsumenta, w języku urzędowym państwa członkowskiego, w którym ma on miejsce zamieszkania lub którego jest obywatelem.
Jeżeli w państwie tym obowiązuje więcej niż jeden język urzędowy, umowę sporządza się w jednym z tych języków, wybranym przez konsumenta. Umowa nie może być sporządzona w języku niebędącym językiem urzędowym Unii Europejskiej. 

Umowa timeshare, powinna określać:
1) imię, nazwisko i adres konsumenta;
2) imię i nazwisko lub nazwę (firmę) przedsiębiorcy, oraz adres jego miejsca zamieszkania lub adres jego siedziby;
3*) prawo i termin odstąpienia przez konsumenta od umowy ;
4*) zakaz żądania lub przyjmowania od konsumenta świadczeń, o którym mowa w art. 34 ustawy o timeshare;
5) miejsce i datę zawarcia umowy.

*Postanowienia umowy, o których mowa w pkt. 3 i 4, powinny być przez konsumenta odrębnie podpisane. 

Informacje, które przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi , stanowią integralną część umowy timeshare. W przypadku gdy po przekazaniu konsumentowi tych informacji przedsiębiorca, dokonał w nich zmian, zaznacza on w umowie, które informacje i w jaki sposób zostały przez niego zmienione.
Do umowy  przedsiębiorca dołącza standardowy formularz odstąpienia od umowy, którego wzór określa załącznik nr 5 do ustawy. Przedsiębiorca podaje w formularzu swoje imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres (siedzibę). 

 Jeżeli konsument zawiera z przedsiębiorcą umowę przedwstępną, zobowiązującą do zawarcia umowy timeshare, do umowy przedwstępnej ww. uregulowania stosuje się odpowiednio.


Przepisy szczególne dotyczące umowy timeshare

 Prawo konsumenta z umowy timeshare może mieć postać :
- prawa osobistego, w tym wierzytelności,
- albo użytkowania.

W przypadku gdy prawo konsumenta z umowy timeshare ma postać użytkowania, do użytkowania takiego nie stosuje się przepisów art. 254, 255, 259, 260 i 266 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Prawo konsumenta z umowy timeshare mające postać prawa osobistego, w tym wierzytelności, może zostać ujawnione w księdze wieczystej. 



Konsument- odstąpienie od umowy
 
Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy timeshare:
- bez podania przyczyny,
- w terminie 14 dni :
--od dnia jej zawarcia
-- lub od dnia jej otrzymania, jeżeli dzień ten następuje po dniu jej zawarcia.

Wydłużenie terminu do odstąpienia
Termin, o którym mowa ( 14  dni) , ulega wydłużeniu:
1) o 1 rok – w przypadku gdy w dniu jej zawarcia lub otrzymania przedsiębiorca nie przekazał konsumentowi, na piśmie lub innym trwałym nośniku informacji, standardowego formularza odstąpienia od umowy;
2) o 3 miesiące – w przypadku gdy w dniu jej zawarcia lub otrzymania przedsiębiorca nie przekazał konsumentowi, na piśmie lub innym trwałym nośniku informacji, wszystkich informacji wymaganych zgodnie z przepisami ustawy o timesharu.

W przypadku gdy przedsiębiorca przekazał konsumentowi:
1) przed upływem jednego roku od dnia zawarcia lub otrzymania umowy, na piśmie lub innym trwałym nośniku informacji, standardowy formularz odstąpienia od umowy– termin odstąpienia od umowy upływa po 14 dniach od dnia jego otrzymania przez konsumenta;
2) przed upływem 3 miesięcy od dnia zawarcia lub otrzymania umowy, na piśmie lub innym trwałym nośniku informacji, wszystkie informacje wymagane zgodnie z ustawą – termin odstąpienia od umowy upływa po 14 dniach od dnia otrzymania tych informacji przez konsumenta. 


Odstąpienie od umowy następuje przez złożenie przedsiębiorcy:
-  na piśmie
-  lub innym trwałym nośniku informacji,
oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy konsument może złożyć na formularzu. Dla zachowania terminu odstąpienia od umowy wystarczające jest wysłanie oświadczenia o odstąpieniu przed jego upływem. 

W razie skorzystania przez konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy, umowa uważana jest za niezawartą.

Konsument nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, w szczególności nie jest obowiązany do:
-  zapłaty wynagrodzenia za usługi wykonane przez przedsiębiorcę przed odstąpieniem od umowy
- ani do zwrotu korzyści, które przedsiębiorca mógłby uzyskać, gdyby konsument od umowy nie odstąpił. 

Odstąpienie od umowy timeshare jest skuteczne także wobec umów powiązanych.

Kredyt, pożyczka a odstąpienie od umowy
Jeżeli konsument uiszcza przedsiębiorcy wynagrodzenie z wykorzystaniem, w całości lub w części, kredytu lub pożyczki udzielonych przez przedsiębiorcę albo przez osobę trzecią na podstawie porozumienia z przedsiębiorcą, odstąpienie przez konsumenta od umowy timeshare, jest skuteczne także wobec umowy kredytu lub pożyczki.

Pamiętajmy!!!  Umowy pośrednictwa w odsprzedaży oraz umowy o uczestnictwo w systemie wymiany, dotyczące praw konsumenta z umowy timeshare niebędące umowami powiązanymi, zawarte przez konsumenta, rozwiązują się wskutek odstąpienia od umowy timeshare .

Konsument jest obowiązany niezwłocznie poinformować przedsiębiorcę, z którym miał zawarte, niebędące umowami powiązanymi umowy pośrednictwa w odsprzedaży lub umowy o uczestnictwo w systemie wymiany, o odstąpieniu od umowy timeshare.
W przypadku niewykonania tego obowiązku konsument jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Wykonanie obowiązku, o którym mowa :
1) zwalnia konsumenta z obowiązku zapłaty wynagrodzenia przedsiębiorcy, z którym miał on zawartą umowę pośrednictwa w odsprzedaży; 
2) uprawnia konsumenta do otrzymania od przedsiębiorcy, z którym miał on zawartą umowę o uczestnictwo w systemie wymiany, zwrotu zapłaconego mu wynagrodzenia;
wynagrodzenie przedsiębiorca zwraca w kwocie pomniejszonej o wartość spełnionych na rzecz konsumenta świadczeń, z uwzględnieniem okresu, na jaki umowa została zawarta.  

 
 Zbycie praw z umowy timeshare a obowiązki konsumenta

Konsument jest obowiązany do poinformowania przedsiębiorcy, z którym zawarł umowę timeshare o zbyciu na rzecz innych konsumentów praw z takich umów, wskazując osoby nabywające te prawa.

W przypadku niewykonania tego obowiązku konsument jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Zasad ww. nie stosuje się w przypadku, gdy zbycie praw, o których mowa , następuje w związku z umową pośrednictwa w odsprzedaży, będącej umową powiązaną.

ZAKAZY

I.
Zakaz żądania lub przyjmowania od konsumenta jakichkolwiek świadczeń określonych w umowie timeshare, przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;
II.
Zakaz żądania lub przyjmowania od konsumenta jakichkolwiek świadczeń określonych w umowie pośrednictwa w odsprzedaży, przed:
a) doprowadzeniem do nabycia lub zbycia przez konsumenta praw z umowy timeshare b) rozwiązaniem umowy. 
III.
Jeżeli konsument zawiera z przedsiębiorcą umowę przedwstępną, zobowiązującą do zawarcia umowy timeshare, zakazane jest żądanie lub przyjmowanie od konsumenta jakichkolwiek świadczeń określonych w umowie przedwstępnej przed upływem terminu do odstąpienia od umowy przedwstępnej. 


Za żądanie lub przyjmowanie świadczeń, o których mowa powyżej uznaje się w szczególności żądanie lub przyjmowanie od konsumenta:
1) zaliczek;
2) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
3) blokady rachunku bankowego;
4) pisemnego oświadczenia o uznaniu długu. 



Wadliwość przedmiotu świadczenia

Przedsiębiorca będący stroną umowy timeshare jest obowiązany:
I.  utrzymywać miejsce zakwaterowania oraz inne obiekty udostępniane konsumentowi na podstawie tej umowy w stanie przydatnym do umówionego użytku przez cały czas trwania umowy.
II. do dokonywania napraw i innych nakładów koniecznych do utrzymania miejsca zakwaterowania oraz innych obiektów udostępnianych konsumentowi na podstawie umowy timeshare w stanie przydatnym do umówionego użytku.

Kiedy są „przydatne do umówionego użytku”?
Miejsce zakwaterowania oraz inne obiekty udostępniane konsumentowi uznaje się za przydatne do umówionego użytku, jeżeli są one zgodne z opisem zawartym w umowie. Nieudostępnienie konsumentowi wszystkich obiektów oraz usług, do których miał on uzyskać dostęp, oznacza brak przydatności do umówionego użytku.  

Jeżeli w czasie trwania umowy timeshare miejsce zakwaterowania lub inne obiekty udostępniane konsumentowi na podstawie tej umowy wymagają napraw, bez których nie są one przydatne do umówionego użytku, a które zgodnie z umową nie obciążają konsumenta, konsument może wyznaczyć przedsiębiorcy odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu konsument może dokonać koniecznych napraw na koszt przedsiębiorcy. 

Konsument nie jest obowiązany do ponoszenia nakładów na miejsce zakwaterowania oraz na inne obiekty udostępniane mu na podstawie tej umowy- oczywiście w umowie zastrzeżenia mogą być odmienne.

Jeżeli miejsce zakwaterowania lub inne obiekty udostępniane konsumentowi na podstawie umowy timeshare mają wady, które ograniczają ich przydatność do umówionego użytku, konsument może żądać odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia za czas trwania wad.

Jeżeli miejsce zakwaterowania lub inne obiekty udostępniane konsumentowi na podstawie umowy timeshare w chwili wydania ich konsumentowi miały wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie ich używanie, albo jeżeli wady takie powstały później, a przedsiębiorca mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, konsument może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Roszczenie o obniżenie wynagrodzenia z powodu wad, jak również uprawnienie do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym nie przysługuje konsumentowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. 
Jeżeli jednak wady miejsca zakwaterowania lub innych obiektów udostępnianych konsumentowi na podstawie umowy timeshare są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu konsumenta lub innych uprawnionych do korzystania z nich osób, konsument może wypowiedzieć umowę timeshare ze skutkiem natychmiastowym, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.  

WZÓR
…….……………….
DATA, MIEJSCOWOŚĆ
…………………………………
IMIĘ NAZWISKO OŚWIADCZAJĄCEGO
…………………………………
…………………………………

*Do………………………..
IMIĘ NAZWISKO (NAZWA FIRMY)
    …………………………….
…………………………….

OŚWIADCZENIE
o odstąpieniu od umowy

Niniejszym oświadczam/ oświadczamy, że odstępuję/ odstępujemy od umowy zawartej dnia…………….. w …………………… pomiędzy :
…………………….. adres: ……………………………………………………………..
a
……………………..zam. ……………………………………………………………….


Potwierdzenie odbioru formularza:
………………………………………
Podpis konsumenta:
………………………


*wypełnia przedsiębiorca przed przekazaniem formularza konsumentowi


7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat ja się na tych rzeczach całkowicie nie znam więc ciężko mi się wypowiedzieć. Jak dla mnie bardzo ważną rzeczą jest pojęcie prawa pracy https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy gdyż sam prowadzę własną firmę. W takim wypadku chcę być przede wszystkim w porządku do moich pracowników.

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawo zawsze jest bardzo skomplikowane, przeciętny człowiek nie jest w stanie się w tym wszystkim połapać. Lepiej jednak zwrócić się w takiej sytuacji do specjalisty od prawa jak np. radcaprawny-trojmiasto.pl aniżeli samemu błądzić we mgle

    OdpowiedzUsuń
  4. Cześć,
    Oferuję to każdemu, kto tego potrzebuje. włożyłem
    do Twojej dyspozycji jest pożyczka w wysokości od 2000 do 700 000 EUR
    bardzo proste warunki dla każdego, kto może spłacić. Z
    stawka 3% rocznie. Robię także inwestycje i pożyczki
    wśród szczegółów wszelkiego rodzaju. Oferuję krótkie pożyczki,
    średnio- i długoterminowe we współpracy z moim prawnikiem i mandatem
    praktyczny zwrot kosztów. Nie znamy Twoich i naszych aplikacji
    transfery
    są ubezpieczeni przez bank dla bezpieczeństwa transakcji. Dla
    wszystkie twoje zapytania formułują twoje oferty cenowe i
    płatności i będę tam dla Ciebie. Wreszcie dla
    Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną przez e-mail: sampetersoninvestment@gmail.com
    WhatsApp im +1 (470) 485-4938

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za obszerne informacje. Sama niedawno miałam podobny problem i korzstałąm z usług http://www.adwokat-prawnik.eu/1/o-kancelarii

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedy myślisz, że wykupiłeś nieruchomość, a to nieruchomość wykupiła ciebie! Ale serio, ciekawy artykuł, a czy ktoś z was miał już doświadczenia z timesharem?
    https://restrukturyzacje-upadlosc.pl

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Tel.:724-488-898 lub 604-533-011 Radca Prawny Anna Kłyż e-mail: radcaprawny.klyz@gmail.com Aplikant radcowski Judyta Górniak (konsultant prawny) e-mail:judytagorniak@o2.pl