Rozwód


Kwestię dotyczącą przesłanek rozwodowych reguluję art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Art. 56.
§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Artykuł 56 KRiO przedstawia nam okoliczności, przemawiające za udzieleniem rozwodu , jak i te które wykluczyć mogą jego orzeknięcie.

Rozwodu możemy nie uzyskać m.in.:
- ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- jeśli orzeknięcie rozwodu było by sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
- jeśli orzeczenia rozwodu żąda podmiot wyłącznie winny rozpadu związku małżeńskiego, no chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.

Jak należy rozumieć pojęcie „zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego” ?
Sąd zanim będzie orzekać o udzieleniu rozwodu, bądź też o jego nieudzielaniu, dokonuje analizy okoliczności, które przyczyniły się do rozpadu związku małżeńskiego. Aby orzec rozwód rozpad pożycia małżeńskiego powinien być trwały i zupełny, a więc nie powinien on nastąpić np. 2 miesiące temu , osoby od pewnego czasu nie powinny obcować ze sobą płciowo itp.
Sąd zawsze bada przyczyny rozkładu związku małżeńskiego, nawet jeśli ma to być rozwód bez orzekania o winie. Jest to niezbędne dla sądu do przeanalizowania czy żądanie rozwodu nie jest na tle okoliczności danej sprawy sprzeczne z zasadami współżycia społecznego albo czy z żądaniem rozwodu nie występuje małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, w wypadku zaś, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny, czy odmowa przez drugiego z małżonków wyrażenia zgody na rozwód nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Rozkład związku małżeńskiego jest zupełny gdy doszło pomiędzy małżonkami do zerwania więźi na szczeblu:
- emocjonalnym
- gospodarczym
- fizycznym.
Oznacza to , że jeśli małżonkowie nadal prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe, wspólnie łożą na jego utrzymanie i dodatkowo zaledwie kilka tygodni temu dopuścili się kontaktu fizycznego, to najprawdopodobniej rozwód nie zostanie orzeknięty tym bardziej jeśli mają wspólne małoletnie dzieci.

Przesłanki zupełności i trwałości powinny wystąpić razem.Niekiedy może nastąpić zupełny rozkład pożycia, jednakże okoliczności sprawy prowadzą do przekonania, że po pewnym czasie można oczekiwać przywrócenia pożycia (np. w razie cudzołóstwa jednego z małżonków lub zniewagi, której małżonek doznał od współmałżonka).

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli już ktoś doszedł do wniosku, że rozwód jest nieunikniony to może zgłosić się do radcaprawny-trojmiasto.pl , w tej kancelarii można uzyskać wszelką pomoc prawną w tym zakresie. Tym bardziej, że nie zawsze dwie strony chcą się polubownie dogadać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rozpad związku może zdarzyć się każdemu. W takiej chwili liczy się to, aby mieć wsparcie profesjonalnego adwokata. Nie każde rozstanie udaje się załatwić polubownie.
    https://adwokatrozwodgdansk.pl/

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Tel.:724-488-898 lub 604-533-011 Radca Prawny Anna Kłyż e-mail: radcaprawny.klyz@gmail.com Aplikant radcowski Judyta Górniak (konsultant prawny) e-mail:judytagorniak@o2.pl